Klaris Lispektor, 10 dekabr 1920-ci ildə Ukraynanın Tetçelnik şəhərində anadan olmuş, sonra 1922-ci ilin martında Braziliyaya yola düşmüşdür. Uşaqlığını Recife'də keçirdikdən sonra 1937-ci ildə Rio de Janeyro'ya köçmüş və burada Hüquq'u bitirmişdir. Hələ çox gənc, Clarice Lispector, tənqidçilər tərəfindən isti qarşılandığı və Graça Aranha mükafatına layiq görülən 1943 Perto do Coração Selvagem (Vəhşi ürəyə yaxın) romanı ilə ədəbiyyatda debüt etdi. 1944-cü ildə bir diplomatla yeni evlənərək Neapol şəhərinə səyahət etdi, burada İkinci Dünya Müharibəsinin son aylarında bir xəstəxanada xidmət etdi. İsveçrə və ABŞ-da uzun müddət qaldıqdan sonra Rio-de-Janeyroya qayıtdı. Clarice Lispector 1942-ci ildə mətbuatla əməkdaşlığa başladı və ömrü boyu jurnalistika ilə əsla əlaqəsini itirmədi. 'Agência Nacional' (Milli Agentlik) və 'A Noite' və 'Diário da Noite' qəzetlərində çalışmışdır. 'Correio da Manhã' üçün köşə yazarı idi və 'Manşte' jurnalı üçün bir neçə müsahibə verdi. 1967-ci ildən 1973-cü ilə qədər 'Jornal do Brasil' üçün imzaladığı salnamələr sonra ‘A Descoberta do Mundo’ (Dünyanı kəşf etmək) cildinə daxil edilmişdir. Ən vacib əsərləri arasında 'A Legião Estrangeira' (Xarici legion), 1964, 'Laços de Familia' (Ailə əlaqələri), 1972 və 'A Paixão Segundo GH' (GH-yə görə ehtiras) 1964 və 1977 'A Hora da Estrela' (Ulduz Saatı) romanları var. Klaris Lispektor 9 dekabr 1977-ci ildə Rio-de-Janeyroda vəfat etdi.
Mariana Valente
1987-ci ildə Rio-de-Janeyroda anadan olmuş, Klaris Lispektorun nəvəsi Mariana Valente dizayner və rəssamdır. Kollaj texnikasında qrafika dilini tapdı. Tərəfdaşlıq, redaktə təsvirləri və müdaxilələrdə inkişaf etdirdiyi rəqəmsal və əl işləri, estetika və mənanı, ən çox sevdiyi mövzuları qadın yaddaşı və subyektivliyi bir araya gətirir. Onun layihəsi fərqli mediadan istifadə etməklə movcudluğa davam etməkdir.

Clarice Lispector E Mariana Valente
Clarice Lispector was born in Tchetchelnik, Ukraine, on December 10th, 1920, having then left for Brazil in March 1922. After a childhood spent in Recife, she moved to Rio de Janeiro in 1937, where she graduated in Law. Still very young, Clarice Lispector debuted in literature with the novel Perto do Coração Selvagem (Close to the wild heart), 1943, which received a warm welcome from critics and was awarded the Graça Aranha Prize. In 1944, newly married to a diplomat, she travelled to Naples, where she served in a hospital during the final months of World War II. After lengthy stays in Switzerland and the United States, she returned to Rio de Janeiro. Clarice Lispector began collaborating with the press in 1942 and, throughout her lifetime, she never really lost touch with journalism. She worked for ‘Agência Nacional’ (National Agency) and the newspapers ‘A Noite’ and ‘Diário da Noite’. She was a columnist for ‘Correio da Manhã’ and conducted several interviews for the magazine ‘Manchete’. The chronicles that she signed for ‘Jornal do Brasil’, between 1967 and 1973, were then compiled into the volume ‘A Descoberta do Mundo’ (Discovering the World). Among her most important works are the short story collections ‘A Legião Estrangeira’ (The Foreign Legion), 1964, and ‘Laços de Familia’ (Family Ties), 1972, and the novels ‘A Paixão Segundo G.H.’ (Passion according to G.H.), 1964, and ‘A Hora da Estrela’ (The Hour of the Star), 1977. Clarice Lispector died in Rio de Janeiro on December 9th, 1977.
Mariana Valente
Born in 1987 in Rio de Janeiro, Mariana Valente, granddaughter of Clarice Lispector, is a designer and artist. She found her graphical language in the collage technique. Her digital and manual works, developed in partnerships, editorial illustrations and interventions, bring together aesthetics and meaning, her favourite topics being female memory and subjectivity. Her project is to proceed with experimentation, using different media.